Eskişehir Tekin Karo
İnşaat Malzemeleri Karo Üretim
71 Evler Mh. Terzi Evleri Ankara Yolu Mobil Petrol Yanı
tekinkaro@hotmail.com
0 222 237 19 08 - 0532 206 13 04 - 0535 410 41 01

İç Anadolu işverenleri üçüncü çeyrekte güçlü işe alım planları bildiriyor

25.06.2019 

ManpowerGroup 2019 üçüncü çeyrek İstihdama Genel Bakış Araştırması'na göre İç Anadolu'da, 2019'un üçüncü çeyreği için mevsimsel verilerden arındırılmış olarak +%10 İstihdam Görünümü bildiren işverenler, bu çeyreğin en güçlü istihdam piyasasına ev sahipliği yapacaklarını öngörüyor. İç Anadolu'da işe alım planlarında önceki çeyreğe göre yüzde 7 puan artış, önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 6 puanlık düşüş görülüyor.
 
İç Anadolu Bölgesi'ndeki işverenler 2019'un üçüncü çeyreği için mevsimsel verilerden arındırılmış olarak +%10'luk görünümle bu çeyreğin en yüksek işe alım planlarını bildiriyor. Bölgede işe alım planları, önceki çeyreğe göre yüzde 7 puanlık artış gösterirken, 2018'in üçüncü çeyreğiyle kıyaslandığında yüzde 6 puanlık bir düşüş gösteriyor. İç Anadolu Bölgesi'ndeki ılımlı istihdam piyasasının önümüzdeki üç ay boyunca süreceği tahmin ediliyor.
 
2019'un üçüncü çeyreğinin en güçlü istihdam görünümü İç Anadolu ve Marmara'da: +%10
Beş bölgenin tümünde işverenler, önümüzdeki çeyrek boyunca personel sayısının artmasını bekliyor. Mevsimsel verilerden arındırılmış olarak +%10 İstihdam Görünümü bildiren İç Anadolu ve Marmara bölgelerinin, bu çeyreğin en güçlü istihdam piyasasına ev sahipliği yapacağı tahmin ediliyor. Ege'deki işverenler +%7 ile ılımlı bir işe alım faaliyeti beklerken, Akdeniz ve Karadeniz bölgeleri işe alım planlarında sırasıyla +%4 ve +%1'lik artışlar bildiriyor.
 
Karadeniz işverenleri geçtiğimiz çeyreğe kıyasla yüzde 14 puanlık kayda değer bir artış bildirirken, İç Anadolu işverenleri yüzde 7 puanla ılımlı bir artış bildiriyor. Ege ve Marmara bölgelerinin istihdam planlarında sırasıyla yüzde 6 ve 5 puanlık artışlar görülüyor.
 
Geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında işe alım beklentileri beş bölgenin dördünde düşüş gösteriyor. Karadeniz'de yüzde 14 puanlık bir düşüş gözlenirken, İç Anadolu ve Marmara 6 puanlık bir düşüş bildiriyor. Akdeniz işverenleri ise 2018 yılının üçüncü çeyreğiyle karşılaştırıldığında işe alım planlarında değişiklik olmayacağını öngörüyor. Ege bölgesi işverenlerin işe alım beklentilerinde ise yüzde 3 puanlık bir düşüş görülüyor.
 

 

MVA İstihdam Görünümü (%)

Ege

+7

Karadeniz

+1

İç Anadolu

+10

Marmara

+10

Akdeniz

+4

 
 
İşverenler 2019'un üçüncü çeyreğinde olumlu işe alım planları bildiriyor
ManpowerGroup 2019 yılı üçüncü çeyrek İstihdama Genel Bakış Araştırması, Türkiye'den işverenleri temsil eden 1.000 kişilik bir örneklem ile görüşme yapılarak gerçekleştirildi. Araştırmaya göre, Türk işverenlerin Temmuz-Eylül dönemine yönelik işe alım beklentilerinde temkinli davrandığı ortaya çıktı. Araştırma sonuçlarına göre işverenlerin %21'i 2019'un üçüncü üç ayında istihdam artışı beklerken %9'u azalma öngörüyor ve %68'i de değişiklik olmayacağını tahmin ediyor. Mevsimsel verilerden arındırılmış olarak İstihdam Görünümü ise +%6'yı gösteriyor. Önceki çeyreğe kıyasla yüzde 4 puan artan işe alım beklentileri, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 8 puan geriliyor.
 
Önümüzdeki çeyrekte beş bölgenin tümünde ve 11 sektörün sekizinde istihdam artışı bekleniyor. Bir önceki çeyreğe kıyasla, işe alım beklentileri beş bölgenin tümünde ve 11 sektörün yedisinde artıyor. 2018 yılının üçüncü çeyreğiyle karşılaştırıldığında, işe alım beklentileri beş bölgenin dördünde ve 11 sektörün yedisinde zayıflıyor.
 
ManpowerGroup Türkiye Genel Müdürü Feyza Narlı, Türkiye'nin 2019 üçüncü çeyrek istihdam görünümü hakkında şunları söyledi: “Sonuçlar mevsimsel verilerden arındırıldığında İstihdam Görünümü %6'yı gösteriyor ki bu önceki çeyreğe göre çok daha pozitif ve umut vadeden bir tablo. Bu dönemde işverenlerden temkinli ancak daha olumlu işe alım beklentileri gözlemliyoruz ve istihdam teşvik programlarının ve çalışan seçim süreçlerinin bu işe alım beklentilerini etkilemiş olabileceğini görüyoruz. İç Anadolu ve Marmara Bölgelerinde işverenler, +%10'luk Net İstihdam Görünümü ile temkinli ancak olumlu işe alım beklentileri paylaşıyor. 2019 yılının üçüncü çeyreğine kıyasla, beş bölgede ve on bir sektörün yedisinde işe alım beklentilerinde artış gözlemliyoruz. İşe alımdaki en büyük artış, yüzde 14 puanlık ciddi bir artışla hem Finans, Sigorta, Gayrimenkul ve Kurumsal Hizmetler sektöründe hem de İlaç sektöründe görülüyor.”
 
En yüksek istihdam artışı beklentisi Kamu ve Sosyal Hizmetler sektöründe: +%17
On bir sektörün sekizinde işverenler bir sonraki çeyrekte istihdam seviyelerinde artış bekliyor. İşverenlerin en güçlü işe alım beklentileri bildirdiği sektör mevsimsel verilerden arındırılmış (MVA) olarak +%17 İstihdam Görünümüyle Kamu ve Sosyal Hizmetler sektörü oldu ve bunu İlaç sektöründeki işverenler +%16'lık görünümle takip ediyor; ardından +%15 ile Tarım, Ormancılık, Avcılık ve Balıkçılık sektörü geliyor. Finans, Sigorta, Gayrimenkul ve Kurumsal Hizmetler sektörü ve Elektrik, Gaz ve Su Hizmetleri sektörü de sırasıyla +%12 ve +%11 ile artış öngörüyor. Restoran ve Otelcilik sektörü ve Ulaştırma, Depolama ve İletişim sektörlerindeki işverenler önümüzdeki çeyrek boyunca işe alımlar oranlarında değişiklik olmayacağını öngörüyor. İkinci çeyreğin en ihtiyatlı istihdam beklentisi, -%10'luk bir görünümle İnşaat sektörü işverenlerinden geliyor ancak 2019 yılının ikinci çeyreğiyle karşılaştırıldığında yüzde 5 puanlık bir artış görülüyor.
 
2019'un ikinci çeyreğine kıyasla işe alım beklentileri 11 sektörün yedisinde artış gösteriyor. En ciddi artış yüzde 14 puanla Finans, Sigorta, Gayrimenkul ve Kurumsal Hizmetler sektörü ve İlaç sektöründe görülüyor. Toptan ve Perakende Ticaret sektörü işverenleri yüzde 10 puanlık bir artış bildirirken Kamu ve Sosyal Hizmetler sektörü görünümü de yüzde 9 puan daha güçleniyor. Ancak, yüzde 3 puanlık bir düşüşle Restoran ve Otelcilik sektörü de dahil diğer dört sektörde görünüm zayıflıyor.
 
Önceki yılın aynı dönemine kıyasla iki sektörde işe alım beklentilerinde artış bekleniyor. Hem Kamu ve Sosyal Hizmetler sektöründe hem de İlaç sektöründe yüzde 2 puanlık hafif bir artış bildiriliyor. Ancak önceki yılla kıyaslandığında yedi sektörde işe alım planlarında düşüş bekleniyor. İnşaat sektörü yüzde 21 puanlık bir düşüş bildirirken, Üretim sektörü ve Elektrik, Gaz ve Su Hizmetleri sektörü de sırasıyla yüzde 13 puan ve yüzde 10 puanlık düşüşlerle takip ediyor.  Tarım, Ormancılık, Avcılık ve Balıkçılık sektörü ve Finans, Sigorta, Gayrimenkul ve Kurumsal Hizmetler sektörü, 2018 yılının üçüncü sektörüyle karşılaştırıldığında işe alımlar planlarının değişmeyeceğini öngörüyor.
 

 

MVA İstihdam Görünümü (%)

Tarım, Ormancılık, Avcılık ve Balıkçılık

+15

İnşaat

-10

Elektrik, Gaz ve Su Hizmetleri

+11

Finans, Sigorta, Gayrimenkul ve Kurumsal Hizmetler

+12

Üretim

+9

Madencilik

+3

Kamu ve Sosyal Hizmetler

+17

Restoran ve Otelcilik

0

Ulaştırma, Depolama ve İletişim

0

Toptan ve Perakende Ticaret

+4

İlaç

+16

 
 

Gönderen: haber
1636 defa okundu 
 


Ekonomi
Madenciler Ankara’dan acil eylem planı istedi
ALBARAKA TÜRK, TEMİNAT MEKTUBU İŞLEMLERİNİ ELEKTRONİK ORTAMA TAŞIDI
FRANCHİSE SADECE ‘GIDA’DEĞİLDİR!
GEÇEN YIL AR-GE’YE 13 MİLYAR 24 MİLYON TL HARCADIK
Türkiye’de “teknoloji” alanında 5 yılda 24 bine yakın patent başvurusu yapıldı